امر یا امل-1

همیشه فکر می کنم،‌ احساس و عمل مردمی که در زمان ائمه زندگی می کردند چگونه بوده است،‌ یعنی در تمامی خطبه ها و سخنرانی های آنها شرکت می کردند و نت برمی داشتند،‌ وقتی الان یک حدیث امام معصوم در موضوعی بسیار کلیدی و تعیین کننده است،‌ آیا آن زمان هم این حرص به دانستن و غنیمت شمردن سخنان آنان وجود داشته است؟

در توضیحی که ابتدای دعای کمیل آمده است،‌ می گوید این دعا،‌ دعای خضر نبی است که امام علی علیه السلام به کمیل می آموزد،‌ آمده است که امام در خطبه ای پس از نماز از اهمیت این دعا و اثر آن در غفران معاصی و فیض نعمات سخن می گوید و اینکه این دعا مربوط به خضر است،‌ جالب است که هیچ یک از کسانی که در مسجد بوده اند از امام نمی پرسند که خوب این دعایی که می گویید چیست؟ بعد از آن تنها کمیل به خدمت امام می رسند و دعا را می خواهند.

در زمان ما که دستمان از محضر ائمه کوتاه است،‌ طبق فرمایشات خودشان،‌ ولی فقیه نقشی مشابه نقش امام دارد و به نظر من اینکه ما چقدر به سخنان رهبرمان توجه می کنیم نشانی از توجه ما به سخنان ائمه است و این بهانه که اگر مثلاً‌ امام حسین سخن می گفت با تمام وجود به دنبالش می رفتیم به نظرم چندان قابل توجه نیست زیرا هم کتب و سخنان ائمه هم اکنون موجود است و هم سخنان امام وقت.

به نظر می رسد یکی از دلایل عدم ظهور ،‌ همین بی نیازی ما از نصایح و گاهی بدیهی دانستن و ارزش ندادن به اهمیت و نقش این فرمایشات است که نشانی از درک  و توجه ما به فرمایشان امام زمان خواهد بود.

خلاصه کلام اینکه در نماز عید امسال‌،‌ آقا سه محور کلیدی رعایت اخلاق،‌ اهمیت علم در پیشرفت کشور و اصلاح الگوی مصرف را عنوان کردند. به نظرم به جای اینکه به سرعت به دنبال نهاد مسئول اجرای این موارد بگردیم و خیالمان راحت شود و به دنبال زندگی قبلیمان برویم،‌ ببینیم در زندگی فردی و اجتماعی خودمان برای هر کدام از این موارد چه برنامه ای مشخص و عملی در نظر گرفته ایم.

وقتی فکر می کنم که نصایح و دستورات استاد راهنمای دانشگاهمان را چطور مو به مو اجرا می کنیم و برای سر رسیدن ددلاین ها‌ نگران می شویم،‌ خجالت می کشم که چرا عین خیالم نیست که استاد راهنمای زندگی دینی و اجتماعیمان که امیدش هم به ما جوانان است،‌ با چه دلسوزی و آینده نگری نگران زندگی بهتر ماست.

ان شاءالله در پست های آینده ام،‌ برنامه ای که برای زندگی خودم در این سه محور دارم را پیدا کنم و برای دسترسی و ارجاع قرار دهم.

 

/ 5 نظر / 16 بازدید
بنده

به نظرم، همه ما این همه مطلب شنیده ایم. فکر کنم وقتش است که عمل کنیم. روزی یکی از علما فرمود، این همه کتاب نوشته شده، اکنون دیگر وقت عمل است.

سهیل

سلام رهگذر البته من منظورم از اونکه کنکور قبول نشده خودم نبودمها!همین جوری نوشتم برای القای ناراحتی!!!![نیشخند] خودم هنوز وقت کنکورم نشده... مشکل اینجاست که خیلیها هنوز نمیدانند و قبول نمی کنند ولایت فقیه امروزه در اختیارات مساوی با امامان است و یا نمیخواهند قبول کنند و در این میان کسی هم نیست بیاید یک جوری جذاب در تلویزیون یا جای دیگه ولایت فقیه و ضرورت و ...آن را برای جوانان شرح دهد... بازم میام...[گل]

سهیل

راستی دعا کن که هر وقت که توی کنکور شرکت کردم خوب قبول شم!باشه دعا کنیها![گل]

سهیل

راستی با تبادل لینک موافقی؟من که خیلی موافقم!چه قدر حرف می زنم من!اگه موافقی بوگو![چشمک][گل]

حسین

من هم با شما موافقم . ما همیشه میگیم اگه فلان اتفاق برای من بیافتد چنین و چنان می کنم مثلا اگه امام زمان ظهور کند من آدم خیلی خوبی میشوم و ... ولی در حقیقت ما نمیتونیم به خاطر یک اتفاق ولو به عظمت ظهور آقا یک دفه راحت ازاین رو به اون رو بشیم .